EXPANSIE GAAT VERDER
Henk Karelse
We zijn al weer bijna aan het eind van de eerste helft van 2011... Voor dit jaar heeft de Heer me, zoals je weet, een thema gegeven, ‘expansie'. Ik geloof met mijn hele hart dat God wil dat wij streven naar verruiming en uitbreiding, persoonlijk en gezamenlijk.
Dit jaar zullen we met Gods zegen een record aantal geboorten hebben in de gemeente: er zijn al drie baby's geboren, en er worden nog veertien verwacht. Dat is op zich al uitbreiding! Gezinnen worden verrijkt en een nieuwe generatie wordt opgevoed om God te dienen en te vertegenwoordigen in deze wereld. Daarnaast hebben dit jaar al weer heel wat mensen een beslissing genomen om de Heer Jezus aan te nemen als Verlosser. Ook dat is een (weder)geboorte en die brengt uitbreiding van de kudde met zich mee, zoals de Herder het ook bedoeld heeft.
Maar God wil meer doen. Efeziërs 1:3 (HSV) zegt, ‘Gezegend zij de God en Vader van onze Heere Jezus Christus, Die ons gezegend heeft met alle geestelijke zegen in de hemelse gewesten in Christus'. Die zegen waar onze naam op staat, persoonlijk en als gemeente, mogen wij claimen en in bezit nemen. Het zelfde principe vinden we in Jozua 1:3, ‘Elke plaats die uw voetzool betreedt, heb Ik u gegeven.'
De Heer heeft ons allemaal beloften gegeven: voor sommigen gaan die misschien over een specifiek gebedspunt qua werksituatie, voor anderen misschien over de redding van of doorbraak in een geliefde. Ook op de gemeente liggen beloften en toezeggingen. Hoe kunnen we die verruiming van ons gebied nu voorbereiden? Het boek Jozua, vaak de oudtestamentische tegenhanger van de Efezebrief genoemd, geeft ons een overvloed aan handreikingen, waarvan ik je er een paar wil noemen. Expansie heeft te maken met:
Proclamatie
‘...wijs het bij voorbaat door het lot aan Israël ten erfdeel toe, zoals Ik u geboden heb' (Jozua 13:6). Als je de wil van God verstaan hebt, door een woord wat Hij in je geest legde in je stille tijd, door een prediking of door een profetie, dan mag je bij voorbaat al gaan proclameren: ‘Dit gaat God doen, daar wil Hij me brengen'. De Geest van God legt regelmatig een zaadje van het Woord in ons hart, en dan is het onze zaak dat we met ons hart geloven en met onze mond gaan belijden. Soms nog alleen maar in Zijn tegenwoordigheid, en àls de tijd daarvoor rijp is, ook in de gesprekken met anderen.
Trouw
In Jozua 14:6-15 staat drie keer dat Kaleb ‘volkomen trouw' bleef aan de Here Zijn God, de God van Israël. Hij week niet af van het pad, week niet af van de beloften die hij koesterde in zijn hart. Hij waakte over zijn kracht en verwelkomde het leven dat God hem gaf, ongeacht de omstandigheden. De tijd schoot niet op, want veertig jaar wachten en proclameren is niet niks. De woorden en het voorbeeld van sommige broeders hadden zijn hart kunnen doen versmelten, maar hij koos er voor om dat niet te laten gebeuren. De Here Jezus beloofde dat als we trouw zijn in het kleine, Hij ons over veel zal stellen! De betekent uitbreiding in het heden en ook later.
Gebed
Zonder bidden en pleiten zal de expansie niet komen. Achsa, de dochter van Kaleb (Jozua 15:16-19), had haar vader zien vragen om méér, en ze volgde zijn voorbeeld. Zij spoorde haar man aan om meer land te vragen, en zelf vroeg ze ook om waterbronnen. God wil altijd meer geven! Het Boek zegt in Jacobus 4:2: ‘De enige reden dat u niet hebt wat u wilt, is omdat u God er niet om vraagt'.
Strijd
Het hele boek toont dat zonder doelgericht en voldoende strijden de zegen en de erfenis niet toegeëigend kan worden. Vijanden komen en gaan in allerlei soorten en maten, maar we moeten sterk en moedig zijn in de wetenschap: als God gesproken heeft kan niets of niemand standhouden tegen Zijn plannen.
Hemelvaart en Pinksteren staan weer op de kalender deze maand, maar ik bid dat je de zegen van de verheerlijking van onze Heer, en van de uitstorting van de Heilige Geest dagelijks als realiteit ervaren zult. Dan ervaar je inderdaad dat God je meeneemt in de expansie die Hij voor je in gedachten heeft. Er is nog heel veel overgebleven om in bezit te nemen!